Kolekcja zdjęć pana Stanisława Wołczaskiego z czasów Powstania Warszawskiego

Sprawdź postaci historyczne:

Kolekcja zdjęć pana Stanisława Wołczaskiego z czasów Powstania Warszawskiego, kolejno:

  1. Transport rannego na ulicy Chmielnej (lub Złotej).
  2. Zdjęcie zrobione około 20 września na czwartym piętrze budynku w okolicach ulicy Marszałkowskiej i Hożej. W kamienicę przyjaciół rodziny Pana Stanisława uderzył pocisk z niemieckiej wyrzutni rakietowej Nebelwerfer („miotacz mgły”), nazywanej przez powstańców „krową”, lub „szafą”. Na zdjęciu widzimy nastoletniego Pana Stanisława podczas odgruzowywania mieszkania znajomych, z zamiarem odbudowania zniszczonej ściany. Zdjęcie wykonał jego ojciec, który poległ w czasie Powstania.
  3. Czerpanie wody z rurociągów po 5 sierpnia nie było to już możliwe, bo wszystkie były uszkodzone. Pan Stanisław wspomina jak ludzie karnie czekali po nią w kolejkach po trzy, a nawet pięć godzin. Nie dochodziło do żadnych walk ani przepychanek.
  4. Ulica Marszałkowska na wysokości ulicy Złotej. Była bardzo ciężka do przebycia – nie było na niej barykad, ale miała 70 metrów szerokości i cały czas znajdowała się pod niemieckim ostrzałem od strony Ogrodu Saskiego i Hotelu Polonia. Stanisław Wołczaski niejednokrotnie musiał ją pokonywać, czołgając się w ogniu niemieckich karabinów.
  5. Zdjęcie przedstawia grupę powstańców na barykadzie przy ulicy Siennej. Prawdopodobnie należą do zgrupowania Chrobry II, stacjonującego w tamtych okolicach. Dwóch z nich ma na sobie zdobyczne, czarne mundury niemieckie.
Pomagaj i pamiętaj
SKLEP CHARYTATYWNY
Skip to content