Hnatów Władysław

Władysław Hnatów urodził się 8 kwietnia 1915 roku na terenie Prus Wschodnich. 23 marca 1920 roku powrócił z rodziną do Ojczyzny do województwa lwowskiego, skąd pochodzili jego rodzice. Niedługo po ich przeprowadzce w rejon Lwowa dotarła wojna polsko – bolszewicka. Spłonęło wówczas wiele miasteczek, wsi i gospodarstw, w tym także dom rodziny Pana Władysława. Zamieszkali więc pod miasteczkiem Krasne, niedaleko Złoczowa. Stryj Pana Władysława – Stanisław – brał udział w działaniach wojennych, które zaprowadziły go aż pod Kijów.
Wybuch II wojny światowej uniemożliwił naukę. Pan Władysław skończył trzy lata Państwowej Szkoły Ekonomiczno – Handlowej we Lwowie. Został powołany w sierpniu 1939 roku do 52. Pułku Piechoty w Złoczowie. Dostał pod swoją komendę pluton, który w okresie ćwiczebnym liczył trzydziestu sześciu żołnierzy. Z uwagi na błyskawiczne przygotowania do wyruszenia na front, drugiego dnia wojny liczba osób w plutonie wzrosła do siedemdziesięciu. Pan Władysław został skierowany do 12. Dywizji Piechoty we Lwowie. Ranny w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli niemieckiej.
Początkowo leczył się w szpitalu w Opatowie w Świętokrzyskiem, po czym przetransportowano go do stalagu w Hamburgu. Od 1942 r. przebywał w obozie pracy Schoenefeld pod Berlinem. Tam pozostał do wyzwolenia obozu przez Sowietów w kwietniu 1945 r.
W obozach współpracował z Armią Krajową, zbierając informacje o produkowanych samolotach. W Hamburgu produkowano Messerschmidty, a pod Berlinem maszyny firmy Henschel.
1 maja 1945 r. Władysław Hnatów dotarł do Krakowa, gdzie rozpoczął poszukiwania swojej rodziny. W Nowym Sączu został zamknięty przez UB w areszcie w związku ze swoją działalnością w AK, ale po paru dniach wypuszczony. Wyjechał na ziemie zachodnie, gdzie ostatecznie osiadł – w Dzierżoniowie.

Powiązane Pamiątki z tym słowem kluczowym:

Pomagaj i pamiętaj
SKLEP CHARYTATYWNY
Skip to content