Bartczak Zofia

Zofia Bartczak urodziła się w 1940 r. Córka ostatniego komendanta Narodowych Sił Zbrojnych, zamordowanego w latach 40 przez komunistów w warszawskim więzieniu na Mokotowie.
Stanisław Kasznica urodził się w 25 lipca 1908 roku we Lwowie w inteligenckiej rodzinie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim. Jeszcze na studiach odbył służbę wojskową i ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii. Jeszcze przed wybuchem wojny zdał egzamin adwokacki i pracował jako radca prawny. W grudniu 1939 roku wziął ślub z Reginą Niedźwiałowską, a rok później urodziła się ich córka Zofia.
Aktywnie uczestniczył w wydarzeniach wojennych już od samego jej początku. Walczył między innymi w kampanii wrześniowej, bitwie nad Bzurą, bronił stolicy, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Był jednym z czołowych działaczy tzw. Grupy Szańca, a także uczestniczył w działaniach założycielskich Związku Jaszczurczego.
Po zakończeniu wojny nie złożył broni – pełnił obowiązki Komendanta Głównego Narodowych Sił Zbrojnych. Został aresztowany w lutym 1947 roku w Zakopanem, gdzie odbywał się zjazd Inspektorów Zachodnich NSZ. Poza nim UB nie zdołała złapać nikogo więcej. Został osadzony w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie, gdzie był bestialsko torturowany. Rok później Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na czterokrotną karę śmierci, czterokrotną karę więzienia oraz utratę praw publicznych, obywatelskich i honorowych, oraz konfiskatę mienia.
12 maja 1948 roku polski dowódca wojskowy, podporucznik Wojska Polskiego, podpułkownik i ostatni Komendant Narodowych Sił Zbrojnych, odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych zostaje zamordowany przez rozstrzelanie, po czym jego ciało ubrane w mundur Wermachtu zostaje wrzucone do zbiorowej mogiły na obrzeżach cmentarza na Powązkach.
Dopiero po kilkudziesięciu latach ekipa poszukiwawcza pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka zidentyfikowała ekshumowane szczątki Stanisława Kasznicy. Był jedną z trzech osób których tożsamość została zidentyfikowana i 20 lutego 2013 roku fakt ten został oficjalnie ogłoszony.

Powiązane Pamiątki z tym słowem kluczowym:

Pomagaj i pamiętaj
SKLEP CHARYTATYWNY
Skip to content