Kornel Morawiecki

Kornel Morawiecki

Kornel Morawiecki, legendarny przywódca i założyciel Solidarności Walczącej, polski polityk, opozycjonista w latach 80. Obronił doktorat z fizyki, był nauczycielem akademickim i pracownikiem naukowym na Politechnice Wrocławskiej.W czasie rozmowy dał się poznać jako człowiek, który każdy omawiany aspekt osadza w szerszym kontekście politycznym, gospodarczym oraz społecznym. Pan Kornel zaczął od refleksji nad problemem sensu społeczno-politycznego ruchu oporu w latach 80. Pyta sam siebie czy faktycznie było warto obalać system komunistyczny, skoro – jak podaje – na Ukrainie i w Rosji upadek komunizmu wiązał się z obniżeniem jakości życia wielu obywateli, które określa jako krzywdę.

Kornel Morawiecki pytał nas o nasze poglądy, jak my wyobrażamy sobie rzeczywistość idealną i jakimi środkami chcielibyśmy dążyć do urzeczywistnienia naszych wizji. Cały czas wyraźnie był zorientowany na to co będzie, choć – jak sam mówił – wielokrotnie udziela wypowiedzi dotyczących przeszłości i swojej działalności, która interesuje go znacznie mniej niż to co będzie się działo w czasie przyszłym.

Kładł wyraźny nacisk na istotną w każdej działalności chronologię – konieczność zaprojektowania pożądanego stanu rzeczy oraz wybranie metod i środków do realizacji powyższego. Warto przy tym nadmienić że w toku każdych zorganizowanych działań człowiek jest gotowy o tej prawdzie zapomnieć, na rzecz realizacji nie-dalekosiężnych celów i zadań bieżących.

Jeśli chodzi o działalność Pana Kornela w Solidarności Walczącej to kolejność pojawiających się tematów wynikała z woli i ochoty rozmówców. Nasz gospodarz opowiedział nam o swojej działalności, o tym jak działalność SW kształciła wrocławskich SBeków, o strukturze i zasadach konspiracji, o szczegółach swojej wpadki i opuszczenia kraju, o tym dlaczego w imieniu swojej części opozycji nawoływał do porzucenia idei rewizjonistycznych i wielu innych aspektach, które wkrótce będą możliwe do odsłuchania na naszej stronie.

Pomagaj i pamiętaj
SKLEP CHARYTATYWNY
Skip to content